הרהורים ומחשבות

"ירושלים של מעלה וירושלים של מטה" / שלמה לינדנר

בהיותי מורה לעברית ובבואי להעלות את עיר הולדתי וערש ילדותי על "ראש שמחתי", אני נוטה להתחיל במדרש לשוני.
ואפתח בשאלות:

מדוע נקראת העיר ירושלים? 70 שמות נתנו לה ודווקא זה תפס, השם עם המשקל הזוגי (1+1 = 2)? אילו שתי ישויות חבויות בה? אילו זוגות מתרוצצים בקרבה ואין אנו יודעים: הערבים והיהודים? אשכנזים ומזרחיים? מזרח ומערב? עניים ועשירים? לבנים ושחורים? העבר והעתיד?ירושלים נמצאת על גבולו של מדבר יהודה. אז אולי הזוג החבוי בשמה הוא המדבר והארץ הנושבת?

בספרות הקבלה (שאת מותו של מייסדה רבי שמעון בר יוחאי ציינו זה עתה)- מצויה התשובה. יש אכן שתי ירושלים וביחד הן מהוות את השלם, את עיר שלם, (לא האל הכנעני…)- ירושלים של מעלה וירושלים של מטה.

בימי נערותי, במיוחד בשנים שלאחר כיבוש העיר העתיקה, נהגנו ללכת ביום כיפור לכותל המערבי. הימים היו חמים "שלהי דקייטא"… הרחבה שעל גבי רובע המוגרבים הייתה לבנה והחזירה את קרני השמש הקופחת. המתפללים הצמאים נעו והתפללו וביקשו על עצמם ועל ישראל, והתפילות עולות והנפש עולה ונחשפת ודומה שאנו מתרוממים… והנה הגיע אחר הצהריים והשמש נוטה לערוב, ורוח מערבית מצננת את הלהט ותפילת "נתנה תוקף" ונעילה ושופר… והשמיים מעונני הסתיו ושקיעה, נדמים כרוכנים וכמהים. וירושלים של מעלה יורדת וזו שלמטה נדמית כעולה. ומעל הר הבית קורא המואזין לתפילה ופעמוני הכנסיות מתחילים לצלצל ולדנדן. ולעיתים אתה חושב בנפשך שאם בעיר השסועה הזו – "טבורו של עולם" – יתכנו רגעים כאלה של שלום, אחווה ורעות, אז אולי???

ולימינו- בימים אלה שבהם מציע נשיא ארה"ב לדחוק את הדיון בנושא ירושלים לסוף, ובשטח עצמו מתנהלת מלחמת בנייה, הסתה, ודה לגיטימציה, אני הקטן, צעיר בנייך, המתאווה, מתגעגע ונכסף מן הבקעה הנמוכה שלנו- מציע : ירושלים תחילה! כי יש בה עוד כפילות כנרמז לעיל, בה המנעול אבל בה גם המפתח לשלום.

ואם בירושלים ישרור השלום, הרי שיפכה ויבעבע לכל העולם.

 

מודעות פרסומת

2 תגובות על ״"ירושלים של מעלה וירושלים של מטה" / שלמה לינדנר״

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s